Redzot, cik bieži policisti ņem kukuļus, jauniete plāno pārtraukt studijas Policijas koledžā

Apjautusi, cik daudziem ceļu policistiem kukuļu pieņemšana ir pašsaprotama lieta, kāda jauniete plāno drīzumā pārtraukt studijas Valsts policijas (VP) koledžā, šodien vēsta laikraksts “Diena”.

“Plānoju drīzumā pārtraukt studijas VP koledžā, jo prakses laikā redzētais sagrāva manu sapni sargāt likumu,” “Dienai” atklājusi kāda šīs mācību iestādes kursante, kura vēlējusies palikt anonīma. Laikraksts viņu nodēvējis par Lāsmu. Jauniete apgalvo, ka obligātās prakses laikā ne reizi vien manījusi, kā viņas vecākie kolēģi saņem kukuļus no autovadītājiem, kuri pārkāpuši ceļu satiksmes noteikumus.

“Vairākas situācijas bija nepārprotamas. Piemēram, reiz panācām ātruma pārkāpēju. Pie viņa piegāja viens no diviem policistiem, ar kuriem todien strādāju. Saruna ilga vairākas minūtes, pēc tam policists iesēdās pārkāpēja mašīnā un drīz vien atgriezās, man paskaidrojot, ka tas esot bijis ārzemnieks, tāpēc palaists it kā nesodīts. Vēl kādā reizē citi policisti savā starpā kārtoja kaut kādus rēķinus, dalot banknotes,” atceras Lāsma.

Jauniete piebilst, ka policisti viņas priekšā pat neesot centušies ievērot piesardzību, tādēļ radies iespaids, ka “visus policistus viņi uztver kā sev līdzīgus – tādus, kuri uz šo darbu tiecas, lai, it kā sargājot likumu, gūtu pretlikumīgus labumus”. Lāsma tāda negrib būt, tādēļ nolēmusi mainīt profesiju un policijā nestrādāt principa pēc.

VP koledžas kursante arī novērojusi, ka vecākie kolēģi bijuši īpaši naski uz luksusa klases automobiļu apturēšanu, kuru vadītāju pārbaudīšana ne reizi vien beigusies glaunajos salonos. Jautāta, vai viņa par redzēto ziņojusi VP vadībai, jauniete atbild noliedzoši un paskaidro, ka, “kādu laiku esot tajā vidē, kļūst skaidrs, ka tā ir daudzos līmeņos organizēta sistēma un visi par to zina”. Pēc viņas domām, reizi pa reizei kāds tiek upurēts, uzliekot sodu, vien tāpēc, lai spodrinātu policijas tēlu sabiedrības acīs.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane situāciju laikrakstam komentē kā nepieļaujamu. “Vispareizāk būtu, ja šī studente par konkrētajiem gadījumiem ziņotu VP Iekšējās drošības birojam, kur neviens neatklātu, ka informāciju sniegusi viņa.”

Pētersone-Godmane gan norāda, ka kukuļdevēju apkarošanas dinamika likumsargu vidū arvien palielinās. To gan nevarētu teikt par kukuļu ņēmēju apkarošanu. Kā atklāj VP pārstāvis Dairis Anučins, šogad par kukuļņemšanu aizturētas vien septiņas VP amatpersonas, sākti kriminālprocesi. Maksimālais sods ir desmit gadu cietumā, taču par šo nodarījumu var tikt piemērota arī īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.