“Latvenergo”: Elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumi klientiem šogad kļuvuši par apmēram 100% dārgāki nekā pērn

Šogad kopumā elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumi, salīdzinot ar pagājušo gadu, kļuvuši par aptuveni 100% dārgāki, no kuriem aptuveni 50% pieaugums ir bijis tieši septembrī, aģentūrai LETA atklāja “Latvenergo”.

Kā liecina aģentūras LETA novērojumi, vairāki “Latvenergo” klienti, kas izmanto tarifu plānu “Elektrum ekonomiskais”, pēdējās nedēļas laikā saņēmuši vēstules, ka saistībā ar elektroenerģijas cenu pieaugumu biržā uzņēmuma klientiem no 1.novembra tiks paaugstinātas elektroenerģijas cenas.

“Latvenergo” atzīmēja, ka Latvijas situācija nav unikāla, ar ārkārtēju energoresursu cenu pieaugumu pašlaik saskaras visas Eiropas valstis, kurās arī ir piedzīvoti vairākkārtēji elektroenerģijas cenu paaugstinājumi un tiek plānoti arī dažādi atbalsta pasākumi patērētājiem.

“Ieguvēji šajā situācijā nav ne tirgotāji, ne klienti, jo elektroenerģijas cenu pieaugums nenozīmē peļņas pieaugumu,” pauda “Latvenergo” pārstāvji, norādot, ka arī tirgotājiem Latvijā ir jāveic izmaiņas līgumos, jo nav iespējams ignorēt ārkārtējo situāciju elektroenerģijas tirgū, tās ietekmi uz elektroenerģijas izmaksām un to, ka iepriekš noteiktā cena nav ilgtspējīga šajos ārkārtējos tirgus apstākļos.

“Latvenergo” skaidroja, ka klienti cenas pieaugumu izjūt, pārslēdzot esošos līgumus to periodu beigās saskaņā ar līguma noteikumiem. Katra klienta elektroenerģijas cenas pieauguma brīdis un apjoms ir atkarīgs no tā, kāda veida produktu klients izvēlējies, kad ticis noslēgts līgums, uz cik ilgu periodu fiksēta cena un kādi ir cenas maiņas nosacījumi, kas nozīmē to, ka šīs izmaiņas neskar visus klientus vienlaicīgi un nav visiem vienādas.

“Tā kā cenu pieaugumu korekti ir aprēķināt pret piedāvāto cenu iepriekšējā periodā, kas katram klientam var būt atšķirīga, nav arī vienas atbildes uz to, cik liels cenu pieaugums ir sagaidāms. Tomēr – pēc mūsu datiem, lielākajai klientu daļai, kas ir klienti ar vidēju patēriņu, kopējais elektroenerģijas rēķins gada laikā šiem klientiem būs pieaudzis par aptuveni astoņiem līdz 14 eiro mēnesī,” atklāja “Latvenergo”.

Kompānijā pauda, ka pašlaik nav iespējams izteikt konkrētas prognozes, tomēr tirgus vēsture rāda, ka elektrības tirgus ir svārstīgs – pēc kāpuma ir jāseko arī kritumam, taču pašlaik nav iespējams pateikt, kad tas notiks un attiecīgi – kad šīs izmaiņas varēs atspoguļot klientu rēķinos.

Energokompānijas “Enefit” pārstāvji nākotnes tendences elektroenerģijas cenu nozarē saista ar pieprasījuma un piedāvājuma apjomiem, skaidrojot, ka tuvākajos mēnešos tas ir atkarīgs no tā, kā attīstīsies ziema, proti, ja tā būs auksta – nekas īpaši nemainīsies. Savukārt samazinoties pieprasījumam, cenām vajadzētu kristies.

Vienlaikus uzņēmumā atzīmēja, ka nav paredzams arī tas, kādi būs Covid-19 ierobežojumi, kas arī var ietekmēt elektroenerģijas patēriņu.

“Sagaidāms, ka nākotnē elektroenerģijas cenas Baltijas reģionā pieaugs un svārstības starp augsta un zema pieprasījuma stundām saglabāsies līdzīgas, kā redzējām 2020.gada beigās un 2021.gada sākumā, vai pat palielināsies. Arī analītiķu prognozētās CO2 kvotu izmaksas uzrāda pieaugošu tendenci, kas nozīmē vēl lielākuenerģijas ražošanas izmaksu pieaugumu Baltijas spēkstacijās,” teica “Enefit” pārstāvji.

Kā liecina biržas “Nord Pool” apkopotā statistika, Latvijā vidējā elektroenerģijas cena septembrī bija 123,5 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 3,1 reizi vairāk nekā 2020.gada septembrī.
 

Foto: iAuto.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.