Ostins: Ukrainas uzbrukumi Krievijas rūpnīcām var apdraudēt globālo enerģijas tirgu

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins brīdinājis, ka nesenie Ukrainas uzbrukumi Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcām varētu radīt ķēdes reakciju pasaules enerģijas tirgū, vēsta ziņu aģentūra “Bloomberg”.

Ukraina ir veikusi virkni bezpilota lidaparātu uzbrukumu, kuru mērķis ir kaitēt Krievijas naftas rūpniecībai. Ziņots, ka līdz 17.martam notikuši sekmīgi uzbrukumi 12 Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcām vairākos reģionos dziļi Krievijas teritorijas iekšienē.

Ukraina 2.aprīlī uzbruka arī vienai no Krievijas lielākajām naftas pārstrādes rūpnīcām Ņižņekamskā, Tatarstānā, kas atrodas vairāk nekā 1000 kilometru attālumā no Ukrainas robežas.

ASV ir mēģinājušas ierobežot Krievijas naftas eksportu, vienlaikus saglabājot stabilitāti pasaules enerģētikas tirgos.

Saskaņā ar “Bloomberg” cenu ierobežojums Krievijas naftas eksportam bija veiksmīgs instruments, taču bažas pieaug, jo “globālās naftas cenas sasniedza augstāko līmeni gandrīz sešu mēnešu laikā, galvenokārt Tuvo Austrumu spriedzes dēļ”.

“Ukrainai labāk noderētu vēršanās pret taktiskiem un operatīviem mērķiem, kas var tieši ietekmēt pašreizējo cīņu,” Senāta Bruņoto spēku komitejas sēdē sacīja Ostins. Ministra nostāju kritizēja republikāņu senators Toms Kotons, kurš vainoja ASV prezidenta Džo Baidena administrāciju par to, ka tā politisku iemeslu dēļ attur Ukrainu no efektīvas rīcības.

“Bloomberg” ziņoja, ka Krievijas naftas eksports pa jūru aprīļa sākumā samazinājās salīdzinājumā ar iepriekšējā mēnesī sasniegto rekordu gada griezumā, kas, kā ziņots, bija saistīts ar samazinātiem pārvadājumiem no Krievijas Baltijas ostām.

“Bloomberg” norādīja, ka pagājušās nedēļas kritumu izraisīja arī mazāks kravu apjoms no Primorskas un Ustjlugas ostām, kur apjoms samazinājās par aptuveni 20%.

“Samazinājums sekoja straujam plūsmas pieaugumam no šīm ostām marta pēdējās divās nedēļās saistībā ar Ukrainas bezpilota lidaparātu uzlidojumiem naftas pārstrādes rūpnīcām, kas, iespējams, novirzīja jēlnaftu eksportam, nevis pārstrādei,” teikts “Bloomberg” rakstā.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens iepriekš, atbildot uz žurnālista jautājumu par Ukrainas triecieniem Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcām, sacīja, ka ASV “nav ne atbalstījušas, ne ļāvušas Ukrainai veikt triecienus ārpus savas teritorijas”.

Ziņu aģentūra “Reuters” 4.aprīlī, atsaucoties uz anonīmiem avotiem, ziņoja, ka Rietumu sankciju dēļ Krievijas uzņēmumiem nav viegli atjaunot naftas pārstrādes rūpnīcas, un Ukrainas uzbrukumi varētu šo problēmu saasināt.

Foto: Ekrānbilde no Youtube.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.