Ekonomiskas braukšanas noteikumi

Pastāvīgi augošās degvielas cenas un satraucošais oglekļa dioksīda izmešu daudzums atmosfērā veicina ekonomiskās braukšanas pieaugošu popularitāti. Tāpēc nav noslēpums, ka tādā veidā mēs varam gan taupīt naudu, gan saudzēt vidi, samazinot izplūdes izmešu līmeni.

Ievērojot vien dažus ekonomiskas braukšanas noteikumus, ir iespējams ietaupīt līdz pat 20% degvielas un nesamazinot ceļā pavadīto laiku.

Vienmērīga braukšana

„Ja vēlamies braukt ekonomiski, vispirms ir jāiegaumē, ka viena no pamatprasmēm ir prasme braukt vienmērīgi. Daudziem vadītājiem ir paradums strauji uzņemt ātrumu un bremzēt, aizmirstot, ka tas ievērojami palielina degvielas patēriņu,” norāda Renault Autoskolas vadītājs Zbigņevs Veseli (Zbigniew Weseli).

Prasmīga gāzes un bremžu pedāļu lietošana samazina dzinējos sadedzinātās degvielas daudzumu. Tādēļ, ja iespējams, neapturiet automašīnu, jo atkārtota kustības uzsākšana patērē par aptuveni 20% vairāk enerģijas nekā lēna braukšana ar 5 km/h ātrumu.

Uzsākot kustību pēc luksofora signāla, nedarbiniet dzinēju ar lielu jaudu pie zema pārnesuma. Šādi tiek patērēts degvielas daudzums, ar kuru vienmērīgā 50-60 km/h ātrumā varētu nobraukt vairākus kilometrus. Ja tomēr straujš paātrinājums ir nepieciešams, spiediet gāzes pedāli aptuveni par 3/4 maksimālā pedāļa diapazona.

Vērojiet un prognozējiet

„Lai brauktu ekonomiski, ir jāvēro un jāparedz situācija uz ceļa. Piemēram, tuvojoties krustojumam, pamanām, ka gājējiem mirgo zaļā gaisma. Tādēļ ir ieteicams ātrāk atlaist gāzes pedāli, nevis strauji bremzēt pēdējā brīdī vai, vēl ļaunāk, uzņemt ātrumu, spiežot gāzi grīdā,” atgādina Zbigņevs Veseli.
Turklāt varat prognozēt citu satiksmes dalībnieku darbības, ievērojot „ierobežotas uzticības” principu, lai izvairītos no nepieciešamības strauji bremzēt un paātrināt. Strauji manevri var palielināt degvielas patēriņu pat par 40 %. *

Kontrolēts vēsums

Vasarā gaisa kondicionieris automašīnā ir gluži kā debesu dāvana. Diemžēl tas palielina degvielas patēriņu, tādēļ to ir ieteicams izmantot samērīgi. Ja iespējams, nelielā ātrumā (līdz 50 km/h) ir ieteicams atvērt logus. Temperatūru ir vēlams iestatīt tikai par dažiem grādiem zemāk nekā ārā. Tas nāks par labu gan veselībai, gan maciņam.

Prasmīga pārnesumu izmantošana

Zemāki pārnesumi ir saistīti ar lielāku jaudu, kas diemžēl palielina arī degvielas patēriņu. Lai arī ir izplatīts pretējs uzskats, tomēr dzinēja bremzēšana, pakāpeniski samazinot pārnesumu, patērē mazāk degvielas nekā neitrālā pārnesuma izmantošana. Tādēļ, ja plānojat apstāties vai samazināt ātrumu, ir ieteicams pārslēgt pārnesumus, nespiežot gāzes pedāli. Piemēram, pēc luksofora signāla, ir vēlams pārslēgt pārnesumu, vēlākais, kad ir sasniegti 2500 apgr./min. (benzīna dzinējam) vai 2000 apgr./min. (dīzeļdzinējam). Visekonomiskāk ir braukt ar vislielāko iespējamo pārnesumu un vismazāko iespējamo ātrumu.

Rūpes par vidi

Papildus jūtamām finansiālām priekšrocībām ekonomiska braukšana pozitīvi ietekmē arī apkārtējo vidi, jo tiek samazināts piesārņojums. Ievērojot ekonomiskas braukšanas pamatprincipus, gaisā nokļūst daudz mazāk oglekļa dioksīda (CO2) izmešu. Videi nāk par labu arī degvielas taupīšana, jo gan nafta, gan dabasgāze ir dabas resursi, kuru daudzums ir ierobežots.

Foto: iAuto.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.