Turpmāk par braukšanu bez OCTA tiks piešķirti soda punkti

Ministru kabineta sēdē tika atbalstīti grozījumi, kuri paredz, ka turpmāk par braukšanu bez OCTA un spēkā esošas tehniskās apskates tiks piešķirti 2 soda punkti par katru pārkāpumu.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja dati liecina, ka bieži ceļu satiksmes negadījumus (CSNg) ar smagām sekām izraisa autoīpašnieki, kuri ne tikai nav iegādājušies OCTA, bet arī transportlīdzeklim nav izieta valsts tehniskā apskate. Šādi negadījumi nereti ir ar ļoti smagām sekām – cietušas, bojā gājušas personas, palikušas apgādājamās personas bez apgādātāja, nodarīti nopietni bojājumi gan transportlīdzekļiem, gan citam īpašumam (ēkām, būvēm, ceļam u.c.). Tāpat nereti gadās, ka baidoties par iespējamām finansiālajām sekām un piemērojamo sodu, neapdrošināti transportlīdzekļu vadītāji pēc CSNg izraisīšanas no notikuma vietas aizbrauc.

„Gadās situācijas, kad CSNg cietusī persona tiek pamesta notikuma vietā, pie kam bieži vien bezpalīdzības stāvoklī. Bailēs no iespējamām sekām, autovadītāji satraukumā pamet CSNg vietu un ar savu agresīvo braukšanu rada papildu draudus ceļu satiksmes drošībai, izraisot jaunus CSNg. Galvenie riski, ko šāda rīcība rada un ko atbildīgais transportlīdzekļa vadītājs nemaz neapzinās, ir potenciālās sekas, gan attiecībā pret cietušajām personām, gan pašam pret sevi. Tāpēc, lai iespēju robežās novērstu šādas situācijas, kā arī, lai radītu priekšnoteikumus apzinīgu autovadītāju loka izveidei ilgtermiņā, jaunajā sodu sistēmā ir noteikti pārkāpumu uzskaites punkti arī par OCTA neesamību”, skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Vienlaikus LTAB norāda, ka sodu punktu piešķiršana par braukšanu bez OCTA jau ilgu laiku veiksmīgi darbojas dažādās Eiropas valstīs. Piemēram, Lielbritānijā braukšana bez apdrošināšanas tiek uzskatīts par vienu no smagākajiem pārkāpumiem par kuru draud 6 soda punkti, kā arī līdz brīdim, kad tiks veikta OCTA, transportlīdzekli konfiscē un nogādā policijas maksas stāvvietā.

„Lielbritānijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja veiktie pētījumi, analizējot CSNg un to izraisītāju datus, ir pierādījuši, ka īpašnieki, kas savus transportlīdzekļus neapdrošina ar daudz lielāku varbūtību izdara arī citus pārkāpumus – 10 reizes biežāk kā vidēji brauc alkohola reibumā, 6 reizes biežāk brauc ar transportlīdzekli neatbilstošā tehniskā stāvoklī, ik gadu ir iesaistīti vairākos CSNg ar smagām sekām, ar ievainotajiem un bojāgājušajiem. Tāpēc arī valsts ar visu bardzību vēršas pret šādiem autoīpašniekiem, kuri ir potenciāls drauds sabiedrībai. Ieviešot Latvijā soda punktus par braukšanu bez OCTA, mēs ceram uz turpmāku neapdrošināto skaita samazināšanos”,  informē Juris Stengrevics.

OCTA likums paredz, ka ikvienam autoīpašniekam ir jāiegādājas OCTA polise. Par braukšanu ar transportlīdzekli, kuram nav OCTA, likumdošanā ir paredzēts administratīvais sods 85 līdz 114 Eiro apmērā, kā arī turpmāk tiks piešķirti 2 soda punkti. Gadījumā, ja neapdrošināts transportlīdzeklis izraisīs CSNg, visi avārijas rezultātā radītie zaudējumi gala rezultātā būs jāsedz vainīgajam autoīpašniekam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.