Cik svarīgs ir pareizi novietot pagalvis, ja notiek avārija

Kad Jūs pēdējoreiz pārbaudījāt savas automašīnas pagalvja novietojumu?

Aprēķini atklāj, ka 80% cilvēku pārvietojas automašīnās, kurās ir nepareizi novietots pagalvis*, un kakla zona ir īpaši viegli savainojama gadījumos, kad notiek strauja paātrinājuma maiņa sadursmes vai negadījuma brīdī. Šāda veida savainojumus dēvē par kakla skriemeļu savainojumiem.

„Pagalvji ir ļoti nozīmīgs automašīnas drošības līdzeklis, taču tie nebūs efektīvi, ja gan vadītājs, gan pasažieris neparūpēsies par to, lai tie būtu novietoti pareizi,” saka Renault Autoskolas direktors.

Foto: iAuto.lv

Pat straujas bremzēšanas vai nelielas sadursmes laikā galva tiek strauji noliekta uz priekšu un nekavējoties liekta atpakaļ. Šīs kustības virziens ir atkarīgs no tā, vai automašīna triecienu saņem no aizmugures vai no priekšpuses. Abos gadījumos galvas kustība notiek inerces iespaidā, kā dēļ var tikt sastiepti kakla skriemeļi vai pat bojāts mugurkauls.

„Pagalvji ir jānovieto tādā augstumā, lai sēdoša cilvēka galvas vidusdaļa — pakausis — varētu pieskarties pagalvja vidusdaļai. Turklāt tam jāatrodas pēc iespējas tuvāk galvai,” paskaidro Renault Autoskolas instruktors.

Pat neliela sadursme ir pamatots iemesls vadītājam un pasažierim apmeklēt ārstu, kas vai nu diagnosticēs, vai izslēgs kakla zonas traumas. Šāda pārbaude ir jāveic pat tad, ja sajūtat nelielas grūtības pakustināt kaklu. Un ja mēs, piemēram, esam autoavārijas aculiecinieki un vēlamies palīdzēt avārijā cietušajam, kuram var būt traumēts mugurkauls, mums ir jāizsauc ātrā palīdzība un jāparūpējas par to, lai neviens nekustinātu cietušo un nemainītu tā ķermeņa stāvokli. Ja cilvēks ar šādu traumu guļ bīstamā vietā, piemēram, uz ceļu sadalošās līnijas un ir nepieciešams viņu pārvietot, mums tas jādara tā, lai neizkustinātu kaklu, ja iespējams, viņš jānovieto uz cietas un līdzenas virsmas (piemēram, uz dēļa). Ja nav īpašu apstākļu, vislabāk ir sagaidīt ātro palīdzību un atturēties no cietušā transportēšanas savā automašīnā, jo tādā veidā var tikt pastiprinātas mugurkaula traumas.

* Avots: Sakramento Kakla skriemeļu rehabilitācijas centrs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.