Auto zādzības pērn augušas par 55%; zagļi kāro BMW, Audi, Volkswagen, Toyota

Apdrošināto automašīnu zādzības Latvijā pērn, salīdzinot ar 2016. gadu, augušas par 55%. Nozagti 372 transportlīdzekļi, un tas ir augstākais rādītājs kopš 2009. gada, kad tika piedzīvots rekordliels auto zādzību skaits, vēsta Latvijas Apdrošinātāju asociācijas apkopotā informācija.

Pēdējos gados auto zagļu aktivitātei bija tendence samazināties. Piemēram, 2014. gadā apdrošinātājiem tika pieteiktas 266 spēkratu zādzības, 2015. gadā – 258, savukārt, 2016. gadā vien 240, tāpēc pagājušā gada rādītāji liecina par strauju pieaugumu.

Apdrošināto spēkratu zādzības aizņem 44% no visiem valstī nozagtajiem transportlīdzekļiem
“2017. gada pirmajos sešos mēnešos transportlīdzekļu zādzības palielinājās pat divkārt, salīdzinot ar 2016. gada pirmo pusi. Pateicoties operatīvai apdrošinātāju un visu Baltijas valstu likumsargu sadarbībai, tika aizturēti vairāki auto zagļu grupējumi, kas būtiski samazināja zādzību skaitu gada otrajā pusē. Kopumā pērn apdrošināto transportlīdzekļu zādzības veidoja lielu daļu jeb 44% no visiem valstī nozagtajiem spēkratiem,” stāsta Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.

Visvairāk zagtās auto markas – BMW, Audi, Volkswagen, Toyota
Lielākā daļa jeb 31% no visiem aizdzītajiem spēkratiem bijušas BMW markas automašīnas. Apdrošinātāji saņēma 115 KASKO atlīdzību pieteikumus par nozagtiem BMW markas auto jeb divas reizes vairāk kā 2016. gadā. Līdzīgi kā agrāk bieži zagti Audi (14%), Volkswagen (9%) un Toyota (9%) markas spēkrati. Savukārt iepriekš ne tik iecienīti autozagļu mērķi, kurus apdrošinātāji tagad arvien biežāk redz atlīdzību pieteikumos, ir Subaru Legacy, Nissan Xtrail, Hyndai Santa Fe, KIA Sportage.

Visvieglākais zagļu mērķis – ar “keyless go” aprīkots auto bez papildu pretaizdzīšanas sistēmas
“Tas, ka zog tikai jaunas un dārgas automašīnas, ir mīts – aptuveni 50% ir 8-12 gadus veci modeļi. Tikpat maldīgi ir domāt, ka jaunās tehnoloģijas apgrūtina garnadžu darbību. Piemēram, ar bezatslēgu jeb “keyless go” sistēmu aprīkotos auto nozagt ir visvienkāršāk. Pieaugošā bezatslēgu sistēmu popularitāte ir viens no iemesliem, kāpēc mainījies zagto transportlīdzekļu marku un modeļu spektrs. Ja agrāk ar “keyless go” bija aprīkoti luksus klases auto, tad tagad ražotāji šīs sistēmas izmanto spēkratiem, kuru vērtība ir sākot no 15 tūkst. EUR par jaunu auto. Relatīvi lētāku automašīnu pircēji neiegādājas pretaizdzīšanas sistēmas vairāku tūkstošu vērtībā, kļūstot par vieglu mērķi zagļiem. Mūsu novērojumi liecina, ka šobrīd tieši ar šķietami arhaiskām metodēm kā stūres un ātruma pārnesuma pārslēga saslēdzējiem ir lielāka iespēja iztraucēt auto zagļa nodomus,” secina Jānis Abāšins.

60% no auto zādzībām notiek daudzstāvu māju pagalmos

Visbiežāk jeb aptuveni 60% gadījumu spēkrati tiek nozagti daudzstāvu dzīvojamo māju pagalmos. Vidēji 30% automašīnu tiek aizdzītas no privātmāju pagalmiem un teritorijām, savukārt ap 10% spēkratu autozagļi nozog tirdzniecības centru stāvlaukumos. Pēdējo gadu laikā, cieši sadarbojoties ar Valsts policiju, apdrošinātājiem izdevies atrast vidēji 20% no nozagtajiem spēkratiem, kuriem bijusi KASKO apdrošināšana.

Foto: Ilustratīvs attēls/iAuto.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.