Eksperts: Latvijā auto ar “Keyless Go” sistēmu jāaprīko ar papildu aizsardzību

“Keyless Go” sistēma atvieglo iekāpšanu auto un ir skaidrs, ka autoražotāji iet pareizā virzienā, taču Latvijā, ņemot vērā zādzību apjomus, jāiebūvē papildu drošības elementi, atzīst Latvijas Auto asociācijas viceprezidents Ingus Rūtiņš.

Viņš skaidro, ka sistēma “Keyless Go” sniedz iespēju auto iekāpt, neizmantojot tradicionālo atslēgu. “Taču, kā daudzas lietas, arī šo nosaka līdzsvars – šajā gadījumā, cik lielu darbu ieguldījis autoražotājs, lai auto nevarētu atvērt un aizbraukt zaglis. Otrs līdzsvara aspekts ir attiecīgās valsts policijas darbs un trešais – valsts apdrošināšanas kompāniju politika,” skaidro Rūtiņš.

Ražotājs savus automobiļus projektējot un ražojot civilizētai pasaulei, kur šīs trīs lietas ir līdzsvarā. Autoražotājs, kādu risku ņemot uz sevi, palielina auto cenu, iebūvējot labākas sistēmas, bet kaut kādu riska daļu uzņemas policija un apdrošinātāji. “Civilizētā pasaulē ne mirkli nav satraukuma, ka automobilī būtu bez ražotāja paredzētām sistēmām jāiebūvē vēl kaut kas. Mēs īsti neesam šajā civilizētajā pasaulē, un tad tiek meklēti dažādi papildu aizsardzības veidi,” uzsver eksperts.

Latvijā policijai varbūt pietrūkstot resursu, savukārt apdrošinātāji baidās paaugstināt polises cenu, jo uz leju spiež kopējā konkurence un maksātspēja. Vienlaikus automobilis Latvijā nonāk tāds pats, kāds tas tiek sūtīts uz Vāciju vai Franciju, tādēļ tiekot meklēts, ko varētu auto ielikt papildus, piemēram, izsekošanas sistēmu, jo ražotājs papildu drošību nav paredzējis. Turklāt jebkurš ražotājs teikšot, ka papildu sistēmas nedrīkst likt, jo tā ir neautorizēta iejaukšanās automobiļa elektrosistēmā, kas var radīt tālākas neplānotas konsekvences – kļūdas vai defektus. Taču apdrošinātāji Latvijā to pieprasot, un tas arī tiekot darīts.

Kā ziņots, šogad Valsts policijā ir reģistrēti 98 gadījumi par nozagtām automašīnām, kas nav vecākas par desmit gadiem. Liela daļa šogad nozagto automašīnu ir bijušas aprīkotas ar “Keyless Go” sistēmu, kas uzskatāma par ļoti nedrošu pret auto zādzībām. Šī sistēma ļauj auto īpašniekam iekļūt automašīnā un iedarbināt auto, neizmantojot auto vadības pulti un atslēgu, jo tās ir aizstātas ar ierīci, kas automātiski ļauj atvērt auto un iedarbināt to, pietuvojoties automašīnai.

Zagļiem, kuriem ir speciāls aprīkojums, ir iespēja speciāli noskenēt šīs ierīces, lai vēlāk iekļūtu automašīnā, to iedarbinātu un aizbrauktu. Tādēļ Valsts policija aicina to auto īpašniekus, kuru automašīnas ir aprīkotas ar šādu sistēmu, parūpēties par papildu auto drošību pret zādzību un aprīkot auto ar papildu pretaizdzīšanas sistēmām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.