Izskatās, ka šobrīd gaismas dekoru un reklāmas ekrānu spilgtumu neviens neregulē, atbildes no “Latvijas standarts un Latvijas Valsts ceļi” (+ VIDEO)

Jautājumi bija par Jūrmalas Ziemassvētku dekoriem Strēlnieku prospektā (skatīt video), kuri mūsu skatījumā ir pārāk spilgti un apdraud satiksmes drošību.

iAuto redakcija saņēma sekojošas atbildes (14.01.2020) no “Latvijas standarts” un “VAS Latvijas Valsts ceļi” pārstāvjiem.

Latvijas standarts pārstāvja atbilde

SIA “Latvijas standarts” (turmāk LVS) ir Latvijas nacionālā standartizācijas institūcija, kuras galvenās funkcijas saskaņā ar Standartizācijas likumu  ir:

  • organizēt Latvijas nacionālo standartu izstrādāšanu;
  • reģistrēt Eiropas standartizācijas organizācijās publicētos standartus;
  • nodrošināt standartu krājumu veidošanu un  standartizācijas informācijas, t.sk., standartu izplatīšanu;
  • piedalīties starptautisko un Eiropas standartizācijas organizāciju darbā.

Standarti ir uz konsensa pamata ieinteresēto pušu izstrādāti un atzītas standartizācijas organizācijas apstiprināti dokumenti. Standartu lietošana ir brīvprātīga, izņemot gadījumus, kad standartu obligāta piemērošana ir noteikta  Latvijas Republikas normatīvajos aktos.

LVS krājumā ir virkne standartu attiecībā uz  apgaismošanu (lvs.lv sadaļa 93.080.40 Ielu apgaismojums), kurus ieinteresētās puses var piemērot, veicot ielu un ceļu apgaismojuma projektēšanu vai izbūvi.

LVS funkcijās neietilpst veikt atbilstības novērtēšanu vai tirgus uzraudzību.

SIA “Latvijas standarts”, Kr.Valdemāra iela 157, Rīga, LV-1013, Tālr.: +371 20006833, E-pasts: [email protected]

Latvijas Valsts ceļi pārstāvja atbilde

Ceļu apgaismojuma pamatprincipus, to skaitā gaismas spilgtumu autoceļu un ielu apgaismojumam nosaka VAS Latvijas Valsts ceļi(LVC) sagatavotie Ieteikumi ceļu projektēšanai. Ceļu apgaismojums. Tie publicēti LVC mājas lapā adresē https://lvceli.lv/sadarbibas-partneriem/#ieteikumi-celu-projektesanai.

Prasības citiem gaismas objektiem iepriekš minētajos ieteikumos nav noteiktas. Konkrētajā gadījumā šis nav ielu apgaismojums, bet gan dekorācijas. Taču saistībā ar autovadītāju sūdzībām par reklāmas un citu dekoratīvu objektu apgaismojumu 2019. gada 19. decembrī Satiksmes ministrijā tika sarīkota Ceļu satiksmes drošības padomes domnīca, kurā tika diskutēts par digitālo reklāmas objektu ietekmi uz transporta līdzekļu vadītājiem. Domnīcā vienojās, ka valstī ir nepieciešams sagatavot vadlīnijas un precīzu regulējumu, kas noteiktu raksturlielumus reklāmas video stendiem un citiem gaismas objektiem, tai skaitā gaismas dekorācijām gar ielām un autoceļiem, kas būtu jāievēro tos uzstādot. Tie būtu grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 402 Par reklāmas objektu vai informācijas objektu izvietošanu gar ceļiem, kā arī kārtību, kādā saskaņojama reklāmas objektu vai informācijas objektu izvietošana. Lai arī spēkā esošajos noteikumos atrunāts, ka reklāmas objekti un informācijas objekti nedrīkst apžilbināt transportlīdzekļu vadītājus, tajos nav precīzi definēts, kas ir apžilbis transportlīdzekļa vadītājs. Tāpat nav izstrādāta metodika spilgtuma noteikšanai reklāmas objektiem gar ceļiem.

Ko šādos gadījumos vajadzētu darīt autovadītājiem?

– Jārīkojas atbilstoši ceļu satiksmes noteikumiem: jānovērtē situācija uz ceļa un jābrauc ar atbilstošu drošu ātrumu. Līdzīgas situācijas ir arī tad, ja vadītājs tiek apžilbināts ar pretī braucoša auto starmešiem vai zemu spīdošu sauli.  

Dekoratīvajam ielu apgaismojumam Jūrmalā nav izmantota Latvijas Valsts ceļu ceļu infrastruktūra, tas neatrodas uz LVC pārvaldībā esoša ceļa un pašvaldība ar LVC to nav skaņojusi. Taču Jūrmalas dome par šo situāciju un sūdzību tiks informēta. Arī autovadītāji par savu diskomforta sajūtu var informēt Jūrmalas domi.

VAS Latvijas Valsts ceļi Komunikācijas daļa, [email protected]

Citi raksti par šo tēmu:

 

Dalies:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.