Kā pagarināt logu slotiņu kalpošanas laiku? Kad tās jāmaina?

Ja būtu jānosauc vairākas svarīgākās lietas automašīnas aprīkojumā, tad vienas no pirmajām tiktu nosauktas logu slotiņas.

Šobrīd grūti iedomāties, ka pirmo automašīnu vējstikliem slotiņu nebija, bet pirmos auto logu tīrītāju modeļus darbināja manuāli, grozot kloķi automašīnas salonā. Mainījušies slotiņu darbināšanas principi, taču nemainīgs ir to uzdevums nodrošināt nevainojamu redzamību jebkuros laika apstākļos.

Lai logu slotiņas veiktu savu funkciju, tās regulāri jāapkopj un nepieciešamības gadījumā jāmaina. Tuvojoties rudenim, aktualizējas vajadzība iegādāties un uzstādīt jaunas logu slotiņas, lai braukšana mainīgajos mūsu klimatam raksturīgajos laika apstākļos nebūtu apgrūtināta vai pat bīstama.

Kādi loga tīrīšanas defekti liecina, ka slotiņas jāmaina?

Vienmēr jāatceras, ka nodilušas, ieplaisājušas vai kā citādi bojātas logu slotiņas, kas nav laicīgi nomainītas, var sabojāt auto stiklu.

Pievērsiet uzmanību šādiem faktoriem:

 • Troksnis logu tīrīšanas laikā;
 • Slotiņas nevienmērīgi pieguļ stiklam – pārāk cieši vai tieši otrādi, pārāk vaļīgi;
 • Stikls netiek pilnībā notīrīts;
 • Tīrot slotiņas atstāj uz stikla paliekošas švīkas.

Kā šos defektus pārbaudīt?

Ja esat novērojis kādu no augstāk minētajiem faktoriem, bet vēlaties būt pilnīgi pārliecināts, tad papildiniet logu tīrīšanas šķidrumu, ieslēdziet stiklu tīrītāju un veiciet pārbaudi. Ja pamanāt, ka slotiņas slīd ārā no stiprinājumiem, tad to nomaiņa jāveic nekavējoties, lai nepieļautu stikla bojājumus.

Svarīgi pārliecināties ne tikai par logu slotiņu stāvokli, bet arī par tīrītāja motora un mehānisma nevainojamu darbību.

Kādas pazīmes var norādīt, ka stiklu tīrītāju motors ir jāmaina?

 • Logu slotiņas kustas pārāk lēni;
 • Stikla tīrītāji neslēdzas iekšā vai ārā;
 • Stikla tīrītāji darbojas tikai vienā ātruma režīmā;
 • Logu slotiņas neapstājas pareizajā pozīcijā.

Cik bieži slotiņas ir jāmaina?

Slotiņu ekspluatācijas laiks var svārstīties no sešiem līdz divpadsmit mēnešiem atkarībā no gadalaika, braukšanas apstākļiem un slotiņu kvalitātes. Var gadīties, ka arī pēc četriem mēnešiem slotiņas ir nolietojušās un tās strauji jāmaina, lai nesabojātu automašīnas stiklu.

Visbiežāk tā notiek, ja ir to nolietojumu pastiprinoši apstākļi:

 • Laikapstākļi — jo lielāks nokrišņu daudzums, jo ātrāk slotiņas nolietojas;
 • Mehāniski bojājumi, ko rada apledojuša vai ļoti netīra stikla tīrīšana;
 • Logu tīrīšana bez šķidruma vai ar sliktas kvalitātes vējstiklu šķidrumu.

Pērk un maina uzreiz abas logu slotiņas, lai arī viena no tām parasti izskatās labākā stāvoklī nekā otra.

Kā pagarināt logu slotiņu kalpošanas laiku?

Lietojot logu slotiņas, tās nenovēršami nolietojas, taču to ekspluatācijas laiku var pagarināt, rūpējoties par slotiņas konstrukcijas un gumijas elementiem. 

 • Regulāri slotiņas paceliet un aizvāciet visus apakšā sakrājušos gružus un lapas; ziemā rūpīgi no stikla nokasiet ledus kukuržņus; 
 • Ziemā rūpīgi notīriet slotiņas ar ziemas apstākļiem paredzētu logu mazgājamo šķidrumu, kura sastāvā ir spirts;
 • Jāizvairās slotiņas berzēt pret īpaši netīru stiklu. Ja braukts pa dubļiem vai slapju grants ceļu, kā rezultātā viss vējstikls ir nošķiests, tad lielākos netīrumus ieteicams vispirms noskalot ar ūdeni, it sevišķi, ja tie pēc brauciena piekaltuši;
 • Ziemā auto stikls jātīra ar tam paredzētiem instrumentiem un nav pieļaujama logu slotiņu berzēšana pa apledojušu stiklu.

Vai dārgāka logu slotiņa kalpos ilgāk?

Speciālistiem nav pārliecinošu argumentu, ka dārgākas logu slotiņas ir arī labākas. Visas nolietojas apmēram vienādi. Eksperti iesaka izvēlēties zināmu zīmolu logu slotiņas, piemēram Bosch logu slotiņas Champion, Valeo, Denso vai Einparts slotiņas. To klāstā būs atrodamas visām auto markām un modeļiem piemērotas logu slotiņas, turklāt katrs no šiem ražotājiem piedāvā premium, vidējās un arī zemākas cenu kategorijas produkciju. 

Ja pienācis laiks mainīt savam auto logu slotiņas, ieskatieties 220.lv piedāvājumā.

Foto: Publicitātes attēls

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.