Autovadītājiem iesaka pārbaudīt redzi

Ierasti redzes pārbaude tiek veikta, iegūstot autovadītāja tiesības.

Pēc tam notiek atkārtotas redzes pārbaudes, taču gadās, ka autovadītāji nepamana, ka ir radušās redzes problēmas. Autovadītājs ar sliktu redzi, braucot pie stūres bez brillēm vai kontaktlēcām, pamana ceļu satiksmes zīmes pārāk vēlu. Tas var izraisīt pēkšņus manevrus un bīstamas situācijas uz ceļa.

Pat ja netiek pamanītas pazīmes, kas liecinātu par redzes pasliktināšanos, ir ieteicams pārbaudīt redzi ne retāk kā reizi 4 gados, jo šis ir laika posms, kādā var rasties vai saasināties redzes problēmas. Autovadītājiem vecumā virs 40 gadiem redze ir jāpārbauda biežāk, jo šajā vecumā redzes pasliktināšanās risks ir lielāks.

Autovadītājs, kura redze atbilst -1 dioptrijai (nevalkājot koriģējošas brilles vai kontaktlēcas), spēj saskatīt ceļu satiksmes zīmi no aptuveni 10 metru attāluma. Autovadītājs, kura redze atbilst normai vai kurš valkā koriģējošas brilles vai kontaktlēcas, saskata to pašu ceļu satiksmes zīmi no aptuveni 25 metru attāluma. Šis attālums ir pietiekams, lai autovadītājs varētu pienācīgi pielāgot braukšanu atbilstoši zīmē attēlotajiem nosacījumiem. „Ja rodas šaubas, varat veikt vienkāršu redzes pārbaudi — mēģiniet salasīt automašīnas numura zīmi no 20 metru attāluma. Ja neizdodas izturēt šo pārbaudi, ir jāveic redzes pārbaude,” pieredzē dalās Renault braukšanas skolas vadītājs Zbigņevs Veseli (Zbigniew Weseli).

Dažkārt redzes pasliktināšanās ir īslaicīga, un to var izraisīt nogurums. Izplatītākie simptomi ir dedzinoša sajūta, acu asarošana vai sajūta, ka acī būtu iebiris smilšu graudiņš. Šādā gadījumā veiciet vingrinājumus acu atpūtināšanai, piemēram, groziet acis pulksteņrādītāju kustības virzienā un pretēji vai skatieties uz tālumā esošiem objektiem. Tas palīdzēs samazināt acu muskuļu spriedzi. Ja simptomi ir ilglaicīgi un relaksācija un vingrojumi nepalīdz, ir jāpārbauda redzes asums.

„Autovadītājiem, kuriem ir konstatētas redzes problēmas, visos gadījumos, braucot pie stūres, ir jālieto koriģējošās brilles vai kontaktlēcas. Automašīnā ieteicams glabāt arī rezerves brilles. Asa redze ir galvenais faktors ceļu satiksmes drošībā,” norāda Zbigņevs Veseli.

Foto: iAuto

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.