Rīgas dome meklēs iespēju mainīt ielu apsaimniekošanas sistēmu ziemā

Rīgas dome meklēs iespēju mainīt ielu apsaimniekošanas sistēmu galvaspilsētā ziemā, šodien preses konferencē teica Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Kā viņš uzsvēra – pat teorētiski nav pareizi, ka par atsevišķu ielu posmiem atbild dažādi, līdz pat pieci apsaimniekotāji.

Kā skaidroja vicemērs Vilnis Ķirsis (JV), no pašvaldības puses par ielu tīrīšanu Rīgā atbild Satiksmes departaments, Kapsētu pārvalde, Teritorijas labiekārtošanas pārvalde, trīs izpilddirekcijas, “Rīgas satiksme”, “Rīgas meži” un “Rīgas namu pārvaldnieks”. Savukārt par piegulošajām teritorijām atbild arī nekustamā īpašuma īpašnieki.

Turklāt esot jāņem vērā, ka katrai no šīm iestādēm ir sava kompānija, ar kuru ir noslēgts līgums, un daļai ir apakšuzņēmēji.

Līdz ar to bieži vien par atsevišķu ielu daļām atbild dažādi uzņēmumi, kuri sniegu nostumj no savas daļas uz citu, vaino viens otru, bet ielas paliek netīrītas.

Lai šo situāciju mainītu, ir paredzēti vairāki pasākumi. Jau šogad uz Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes bāzes tiks veidota mobilā brigāde, kas izbrauks uz vietām, kur steidzami nepieciešams tīrīt sniegu. Tā būs paredzēta krīzes situāciju novēršanai Rīgas centrā.

Savukārt līdz nākamajai ziemai tiks meklētas iespējas, kā uzlabot ielu, ietvju un celiņu uzturēšanu ziemā, piemēram, sadalot Rīgu vairākās teritorijās un slēdzot līgumus ar vairākām kompānijām par ielu tīrīšanu.

Kā skaidroja Staķis, plānots arī eksperimenta kārtībā izraudzīties kādu vietu Rīgā, kur atbildību par sniega tīrīšanu no ietvēm varētu uzņemties pašvaldība, nevis nekustamo īpašumu īpašnieki. Šajā eksperimentā plānots noskaidrot, kādas varētu būt izmaksas un kā šāda sistēma varētu darboties.

Amatpersonas atzina, ka kopumā situācija Rīgā ar ielu un ietvju tīrīšanu bija slikta. Tikai pēc tam, kad tika sasauktas operatīvās sanāksmes un atbildīgie “sarāti” par nepaveiktajiem pienākumiem, esot vērojami uzlabojumi.

Taču situācija, ka pilsētas ielas tiek tīrītas tikai tad, kad sarāj mērs vai vicemērs, neesot normāla. Lai to uzlabotu, nepieciešama arī attieksmes maiņa.

Saistībā ar neapmierinošo situāciju galvaspilsētā, attīrot ielas un trotuārus no sniega, Staķis izteicis brīdinājumu par darbu kvalitāti sniega tīrītājiem, kā arī licis apkopot visus pakalpojuma sniedzēju pārkāpumus.

Rīgas mērs norādīja, ka, ja arī turpmāk darbu kvalitāte nebūs apmierinoša, tad tiks izvērtēta iestāžu un atbildīgo personu atbildība, kas var rezultēties gan līgumu laušanā, gan amatu zaudēšanā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa.

“Jā, šī ir viena no intensīvākajām ziemām pēdējā laikā. Un mums jāatzīst, ka ir problēmas un ka mēs nespējam tikt ar tām galā. Paldies iedzīvotājiem, ka informējat par tām un turpiniet to darīt. Mēs regulāri dodamies uz apkaimēm, lai redzētu situāciju pilsētā kopumā un šī situācija ir tikai puslīdz apmierinoša,” atzina Staķis

Viņš piebilda, ka papildu finansējums sniega tīrīšanai tiks atrasts, bet, ja arī tad viss turpināsies kā līdz šim, tad būs skaidrs, ka problēma ir darba iestāžu un organizatoru attieksmē. “Tāpēc šis brīdinājums šodien ir kā “dzeltenā kartīte” tām iestādēm, kas strādā pie sniega attīrīšanas,” uzsvēra mērs.

Ķirsis gan norādīja, ka arī nākotnē nav plānots no visas Rīgas izvest sniegu. 2018.gadā sniega izvešanai tikuši izlietoti astoņi miljoni eiro, kas ir nepilna puse no visiem 17 miljoniem eiro, kas paredzēti ielu uzturēšanai visa gada garumā.

Viņš arī norādīja, ka kopumā, lai pašvaldība, nevis māju īpašnieki notīrītu Rīgas ietves centralizēti, būtu nepieciešami 30 miljoni eiro. Viņš gan piebilda, ka tas, viņaprāt, tik un tā esot mazāk, nekā, ja sarēķinātu, cik par to kopumā samaksā māju īpašnieki.

Līdz ar to, sniegs tiks izvests tikai no tām vietām, kur tas būtiski traucēs pārvietošanos, piemēram dzīvākajos krustojumos un tamlīdzīgās vietās.

Kā piebilda Staķis, galvenais būs mainīt attieksmi un nevis rīkoties pēc iepriekš pieņemtiem principiem, kuri nestrādā, bet gan pēc reālās situācijas. Piemēram, iepriekšējos gados visvairāk sniega tika izvests no Vecrīgas, kur pulcējās daudz tūristu un bija apgrūtina pārvietošanās, bet šogad jāņem vērā, ka tūristu Vecrīgā nav un tā ir tukša.

Kā ziņots, janvāra vidū, kad Rīgā stipri sniga nedēļas laikā Rīgas ielu uzturēšana izmaksājusi gandrīz tikpat lielu summu, kāda bija nepieciešama visā iepriekšējā ziemā.

Pērn, kad ziema bija bez saliem un sniega, ielu uzturēšana izmaksāja aptuveni miljons eiro. Savukārt nedēļā, kad Latvijā un Rīgā stipri sniga, ielu uzturēšana galvaspilsētā izmaksāja aptuveni 700 000 eiro.

Foto: Ekrānbilde no Youtube.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.