Pirmajā pusgadā jaunu auto tirgus pieaudzis par 20%

Pirmajos sešos mēnešos vieglo pasažieru automobiļu un vieglā komerctransporta reģistrāciju skaits Latvijā pieaudzis par 20%, salīdzinot ar analoģisku periodu pērn.

Kopā reģistrētas 9718 vienības, un tas ir par 1650 automobiļiem vairāk nekā iepriekšējā gada sākumā.

Veiksmīgais starts gan esot saistīts tikai ar pasažieru auto segmentu, jo vieglais komerctransports turpina jau pagājušajā gadā sākto negatīvo tendenci un ir samazinājies par 15%.

Kā skaidro asociācijā, pasažieru automobiļu tirgus šogad aug stabili un vienmērīgi, pat neskatoties uz to, ka līdz pat jūnijam bija pat nedaudz samazinājies korporatīvo darījumu īpatsvars. Jūnija beigās tika sāktas Valts policijas jaunā autoparka piegādes, kas ļoti būtiski esot izmainījis korporatīvo darījumu un arī līzinga apjomu.

Individuālo darījumu apjoma pieaugums lielā mērā ir saistītas ar privātpersonu finansējuma aktivizēšanos – pieaugums par 35% – un sasniedz gandrīz 1400 automobiļus. Tajā pašā laikā vieglā komerctransporta tirgus turpina samazināties, un šobrīd tas jau ir zemāks nekā 2014.gadā un tuvojas 2013.gada pirmā pusgada līmenim.

Auto asociācijas viceprezidents Ingus Rūtiņš skaidro, ka gada pirmā puse jaunu auto tirdzniecībā ir bijusi ļoti pozitīva un īpaši ir izceļams privātpersonu līzinga finansējuma pieaugums. Savukārt vieglā komerctransporta tirgus samazinājums galvenokārt ir saistīts ar gada sākumā veiktām izmaiņām N1 kategorijas definīcijā un atbilstošām nodokļu korekcijām. N1 ir kravas auto kategorija, kuru pilnā masa nepārsniedz 3,5 tonnas.

Līzinga pieejamība esot kritiski svarīgs faktors Latvijas ierobežotas pirktspējas tirgū, un tā pieaugumam ir bijusi būtiska loma tirgus izaugsmē. Būtiski pieaudzis kopējais līzingā finansēto auto skaits, sasniedzot 5460 vienības, un tas ir par 2223 vairāk nekā pirms gada, un ir 56% no visiem jaunu auto iegādes darījumiem.

Fizisku personu automobiļu iegādes ar līzinga finansējuma starpniecību šobrīd jau veido 67% no visiem fizisku personu darījumiem, kas jau vairs tikai nedaudz atpaliek no Igaunijas, kas vēsturiski ir bijis vadošais līzinga tirgus Baltijā. Vadošo finansētāju reitingā ir notikušas arī dažas izmaiņas. Tā par vadošo finansētāju ir kļuvis “SEB Līzings” ar 28% tirgus daļu, uz otro vietu nobīdot ilggadēju līderi “Nordea Finance Latvia” ar 20% tirgus daļu. Tālākajās vietās seko “DNB Līzings” ar 18% un “Swedbank Līzings” ar 17%, bet pirmo piecinieku noslēdz “Unicredit Leasing” (9%). “Top 5” līzinga kompānijas aizņem 91% tirgus, kas ir mazāk nekā pagājušā gada 96%.

Kā skaidro asociācijā, Valsts policijas autoparka atjaunošanas sākšana jūnijā esot devusi “ļoti būtisku” korporatīvo darījumu segmenta pieaugumu, kompensējot gada pirmo piecu mēnešu pieticīgo rezultātu. Policijas parkā tika piegādāts vairāk nekā 470 automašīnas, tajā skaitā “Opel Mokka”, “Renault Traffic”, “Kia Ceed” un “Opel Insignia”. Tomēr kopumā pusgadā korporatīvie darījumi ir auguši kopā ar pārējo tirgu un aizņem 25% tirgus tieši tā pat kā gadu iepriekš. Diezgan ievērojami pieaudzis autonomu darījumu skaits, kas sasniedz vairāk nekā 45% no viesām apjomīgajām auto iegādēm.

Zīmolu Top 5 2016. gada pirmajā pusē ir notikušas vairākas izmaiņas. Līderis joprojām ir Volkswagen (1314), lai arī tā 1. pozīcija vairs nav tik neapstrīdama un tirgus daļa ir samazinājusies no 16,5% uz 13.5%. Līderim seko Toyota (1018), Nissan (843).

Top 5 ir pametuši Ford un Skoda, dodot vietu Opel (635) un Renault (615). Jāsaka gan, ka Opel un Renault vietu pirmajā pieciniekā nodrošināja apjomīgās piegādes Valsts policijai. Pirmie 10 pirktākie zīmoli kopā aizņem 72% tirgus, kas ir nedaudz vairāk kā pirms gada un nozīmē, ka tirgus koncentrācija ap pirktākajiem zīmoliem ir ļoti augsta un būtiski vairs nemainās. Populārākie pasažieru automobiļu modeļi ir Nissan Qashqai (423), Opel Moka (301) un VW Golf (289). Privātpersonu top izvēle ir bijusi Nissan Qashqai, Nissan X-Trail, Opel Mokka.

Foto: Publicitātes attēls

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.