Valsts policija izveido bezmaksas aplikāciju “Mana drošība”

Kiberdrošība: stiprināta Valsts policijas izmeklētāju materiāltehniskā bāze un izstrādāts preventīvs rīks drošībai internetā

Šodien notikušajā preses konferencē Valsts policijā klātesošie tika iepazīstināti ar aktivitātēm kiberdrošības veicināšanai Latvijā, vēršot uzmanību projekta “Valsts policijas kapacitātes pilnveidošana ar augsto tehnoloģiju palīdzību izdarīto noziedzīgo nodarījumu prevencijā un apkarošanā” sniegtajām iespējām Valsts policijas kapacitātes stiprināšanā – šādu noziegumu izmeklēšanā un prevencijā. Projekta ietvaros jau šobrīd būtiski papildināta Valsts policijas materiāltehniskā bāze un izveidots preventīvs rīks zināšanām par drošību internetā veicināšanai aplikācijā “Mana drošība”, kas pieejams ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Valsts policijas pērnā gada maijā uzsāktais projekts “Valsts policijas kapacitātes pilnveidošana ar augsto tehnoloģiju palīdzību izdarīto noziedzīgo nodarījumu prevencijā un apkarošanā” sniedz iespējas būtiski stiprināt Valsts policijas kapacitāti kibernoziedzības apkarošanas un tā prevencijas jomā. Projekta realizācijas laikā jau šobrīd papildināta Valsts policijas materiāltehniskā bāze ar 60 ierīču komplektiem, kā arī uzsākta likumsargu apmācība darbā ar mūsdienīgo tehnoloģiju, savukārt prevencijas jomā projekta laikā pilnībā no jauna izstrādāta Valsts policijas aplikācijas sadaļa drošībai internetā. To Valsts policijas inspektori pielietos, mācot skolēnus par rīcību interneta vidē, kā arī par rīcību, ja jaunietis kļuvis par iespējama noziedzīga nodarījuma upuri vai saskāries ar citiem pārkāpumiem internetā.

Kā atzīmē Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko, šis ir nozīmīgs solis kibernoziegumu izmeklēšanas kapacitātes stiprināšanā: “Ja iepriekš infotehnisko apskašu veikšanai bija nepieciešams ilgs laika un arī papildus resursu patēriņš, tad tagad, līdz ar jauno ierīču saņemšanu, iecirkņa darbinieki paši varēs veikt nepieciešamās darbības maksimāli īsākā laika posmā. Tas nozīmē, ka turpmāk informācijas iegūšanai no vienkāršākiem datu nesējiem, tur esošos iespējamos pierādījumus izmeklētāji varēs meklēt un izņemt uzreiz. Ar jauniegūtajām ierīcēm tiks nodrošināti visi 40 Valsts policijas iecirkņi Latvijā, kā arī Galvenās Kriminālpolicijas policijas pārvaldes darbinieki.”

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs arīdzan vērš uzmanību šī projekta nozīmei kiberdrošības veicināšanā: “Šobrīd digitalizācija nosaka attīstību jebkurā jomā, tādēļ ikviena cilvēka izpratne par informācijas tehnoloģiju rīku izmantošanas drošību nosaka to, cik lielā mērā cilvēks pakļauj sevi apdraudējumam tikt digitāli apkrāptam vai diskreditētam. Kibernoziegumu apkarošana ir viena no Iekšlietu ministrijas prioritātēm un Valsts policijas īstenotais projekts ir būtisks ieguldījums kibernoziegumu izmeklēšanas spēju stiprināšanā un kiberdrošības izpratnes veicināšanā.”

Savukārt prevencijas jomā pilnībā no jauna izstrādāta Valsts policijas aplikācijas “Mana drošība” sadaļa drošībai internetā, ko turpmāk Valsts policijas Nepilngadīgo lietu inspektori pielietos kā papildu rīku, stāstot skolēniem par drošību interneta vidē. Tās mērķis ir izglītot galvenokārt jauniešus, tomēr tā būs noderīga ikvienam, kam interesē ar interneta drošību saistītie jautājumi. Tajā ar testu palīdzību ir iespēja pārbaudīt savas zināšanas gan par drošu profilu un rīcību tīmeklī, gan arī tajā apkopoti aktuāli drošības padomi, kas būs noderīgi internetā uzturētā saziņā ar citām personām.

Jāatzīmē, ka Valsts policijas aplikācija “Mana drošība” paredz iespēju tiešsaistē ziņot par pārkāpumiem, nosūtot ekrānšāviņus un saiti uz aizdomīgo internetā redzēto saturu, kā arī ir pieejama iespēja ārkārtas situācijā sazināties ar Valsts policiju un citiem dienestiem un nosūtīt savas atrašanās vietas koordinātas. Valsts policijas aplikācija “Mana drošība” ir bez maksas un brīvi pieejama ikvienam interesentam. To var lejuplādēt Google Play https://play.google.com/store/apps/details… un Apple Store https://itunes.apple.com/…/mana-dro%C5%A1%C4%…/id1012389608… veikalos.

Kā skaidro Latvijas Drošāka interneta centra (drossinternets.lv) vadītāja Maija Katkovska jaunieši nereti nokļūst dažādās situācijās, kuru risināšanā nepieciešams padoms un palīdzība, tāpēc ir būtiski veicināt jauniešu zināšanas par rīcību internetā: “Savā darbā regulāri saskaramies ar situācijām, kad palīdzību pie mums Drossinternets.lv meklē pusaudži, kuri nokļuvuši neapskaužamā situācijā interneta vidē. Neapdomīgi nosūtīti kailfoto, izveidoti konti sociālajos tīklos un aizmirstas paroles, uzlauzti sociālo tīklu konti, uzticēšanās personām, ko nepazīst reālajā dzīvē vai vienaudžu emocionāla pazemošana interneta vidē – tās ir tikai dažas problēmsituācijas, kurās jaunieši ir lūguši palīdzību. Līdz ar to ļoti svarīgi ir jauniešiem pievilcīgā veidā sniegt viņiem zināšanas par to, kā pasargāt sevi virtuālajā vidē, gan arī radīt arvien jaunas iespējas, kur jaunieši var saņemt atbalstu – ar pāris klikšķu palīdzību, nosūtot informāciju vai attēlus ar konkrēta pāridarījuma atspoguļojumu.”

Foto: Ekrānšāviņš no Facebook.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.