Vai apstāšanās un stāvēšana zaļajā zonā ir CSN pārkāpums? (+ FOTO)

Kāds iAuto.lv lasītājs iesūtījis attēlus, kuros piefiksēta visai ikdienišķa parādība – vides reklāmu apkalpošanas dienesta darbinieks, apkalpojot reklāmas stendu Mūkusalas ielā pirms krustojuma ar Buru ielu (centra virzienā), novietojis savu transportlīdzekli zaļajā zonā. Bieži sastopamas gan marķētas, gan nemarķētas automašīnas, kas reizēm aprīkotas arī ar mirgojošu oranžu bākuguni, lai vieglāk pamanīt. Protams, darbs ir jāizdara, un reklāmas izvietošanai paredzētie materiāli arī jāaizved.

Transportlīdzekļa novietošana zaļajā zonā Mūkusalas ielā Foto: Aculiecinieks

Vai un par ko būtu jāsoda šī automobiļa vadītājs? Izrādās, ka ne Ceļu satiksmes noteikumos (turpmāk – CSN), ne Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (turpmāk – LAPK) nav atrunātas šādas situācijas, līdz ar to, neviens no noteikumos minētajiem punktiem nav pārkāpts.

Šai situācijai visatbilstošākais varētu būt CSN 114. pants:

114. Transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana atļauta ceļa labajā pusē iespējami vairāk pa labi uz nomales, bet, ja tās nav, – brauktuves malā vietās, kur ir iespējams piebraukt, nepārkāpjot šo noteikumu prasības. Ja brauktuves malā ir izveidoti šim nolūkam paredzēti paplašinājumi, transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana atļauta šajos paplašinājumos.

Tomēr te iespējama interpretācija par to, vai zaļā zona, kur novietots attēlā redzamais transporta līdzeklis ir ceļa nomale. Turklāt Ceļu satiksmes noteikumos nav atrunātas situācijas par transporta līdzekļa atrašanos apstādījumos. Arī LAPK saistībā ar ceļu satiksmes noteikumiem īsti neregulē transportlīdzekļu atrašanos zaļajā zonā. Ir vien paredzēts sods par transportlīdzekļu izkārtojuma uz brauktuves noteikumu pārkāpšanu (LAPK 149.7) – Par braukšanu pa ietvēm, gājēju ceļiem, velosipēdu ceļiem vai citām vietām (sadalošām joslām, ceļa nomalēm, apstādījumiem u.tml.), kas nav paredzētas transportlīdzekļu braukšanai. Par šo uzliek naudas sodu piecdesmit piecu euro apmērā. Bet šajā gadījumā par automašīnas atrašanos zaļajā zonā arī šis sods nav piemērojams.

Transportlīdzekļa novietošana zaļajā zonā Mūkusalas ielā Foto: Aculiecinieks

Vai vadītājs galu galā neko nepārkāpj?

Tomēr tā nav, ka automobiļa apstāšanās un stāvēšana pilsētas zaļajā zonā būtu atļauta. Taču to regulē Rīgas pilsētas Rīgas pilsētas apstādījumu uzturēšanas un aizsardzības saistošie noteikumi 204., nevis CSN:

7. Publiskajos apstādījumos papildus 6.punktā noteiktajam aizliegts:

7.1. bojāt apstādījumus – visas ar augiem apaudzētas, dabīgā vai mākslīgā veidā veidotas un koptas teritorijas;

7.2. braukt un novietot mehāniskos transportlīdzekļus, ja tas nav saistīts ar apstādījumu apsaimniekošanu.

Par šo saistošo noteikumu pārkāpšanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskām personām no 10 līdz 350 euro, juridiskām personām no 30 līdz 750 euro. Katrā pašvaldībā ir savi saistošie noteikumi, kas paredz administratīvo atbildību par šādu pārkāpumu.

Vai esi saskāries ar līdzīgu situāciju? Dalies ar savu pieredzi komentāros!

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.